טיפול בפטרת ציפורניים

כל השיטות

היא עקשנית, מרדנית ובהיעדר טיפול הולם – צומחת פרא והורסת כל חלקה טובה. אובחנתם בפטרת ציפורניים? רוצים לדעת אילו טיפולים עומדים לרשותכם? לפניכם מדריך טיפול בפטרת ציפורניים, עם כל השיטות שיסייעו לכם להעלים את המטרד הלא נעים.

עדכון אחרון: 26.03.2024, מחבר המאמר: מערכת התוכן של ד”ר קליר. זמן קריאה: 8 דקות

פטרת ציפורניים טיפול ותובנות

פטרת ציפורניים היא אחת ממחלות העור השכיחות ביותר. כשהיא מופיעה, קשה מאוד להחלים ממנה  והיא גורמת אי נוחות מרובה למי שסובל ממנה. 
פטריה בציפורן באה לידי ביטוי בדרך כלל בציפורן בעלת קצה מכורסם ועבה, לרוב בצבעי צהוב ולעיתים אף שחור. 

פטריות באצבעות הידיים עשויה להתפשט מציפורני הידיים והרגליים אל העור הסמוך, ולגרום גם להתקלפות וגירוי של העור. 
בתנאים של הזעה וטמפרטורות גבוהות, לפטרת נוח יותר להתפשט ולכן היא שכיחה יותר בקיץ, אז הפטריה שורדת טוב יותר ומשגשגת בתנאי לחות וחום.

שלבים של התפתחות פטרת הציפורניים

תתקדמו לציפורניים בריאות עוד היום

אל תתמודד עם זה לבד ותן למומחים שלנו לעזור לך

  DR Clear - נוזל אקטיבי לטיפול בפטרת ציפורניים

  איך נדבקים בפטרת?

  פטרת ציפורניים מדבקת מאוד, והיא מועברת מבני אדם אחרים הנגועים בה, אדמה, כלבים או חתולים. 

  מקור שכיח נוסף להידבקות בפטריות ציפורניים היא על ידי הליכה ברגליים יחפות במקומות בהם אנשים מסתובבים ברגליים חשופות אף הם – בריכות ציבוריות, מכוני כושר, מקלחות משותפות ומקומות ציבוריים נוספים. יש לציין שפטרת הציפורניים נפוצה בעיקר בציפורן כף הרגל אך כמובן שגם כפות הידיים חשופות למטרד. 

  על מנת שהפטריה תתפתח ותעבור לאדם אחר עליו להיחשף אליה, ראשית, אך גם לפטריה חשוב שיהיו תנאים אידיאליים לצמיחה – תנאים של חום ושל לחות. למעשה היגיינה לקויה הינה אחד מהגורמים השכיחים להדבקה ומשכך חשוב לשמור על איוורור כף הרגל ושטיפה יומית של כף הרגל או היד. זכרו! מניעה היא הקלף המנצח.

  כיצד מאבחנים פטרייה בציפורן?

  רופא מומחה יוכל לאבחן האם מדובר בפטרת ציפורניים או בנגע מסוג אחר ובהתאם לכך ימליץ על טיפול. 

  הרופא יתבונן בתסמינים המופיעים לפניו לצורך האבחון, ובמידה ויהיו לו ספקות האם מדובר בפטרת ציפורניים או לא – יפנה את המטופל לביצוע בדיקת תרבית לפטריות וכן בדיקה מיקרוסקופית שתאשש או תשלול את הימצאותה של פטרת בציפורניים. בנוסף, שינויים במרקם הציפורן כדוגמת התעבות הציפורן, עכירות, הצהבה או השחרה יכולים גם הם להיות תסמינים לכך שהציפורן נגועה בפטרת.

  רוצים לדעת יותר איך תוכלו לאבחן בעצמכם אם אתם סובלים מפטרת בציפורן? תוכלו לעשות זאת באמצעות מדריך מקיף המציג סיקור חזותי.

  לא להזניח טיפול

  טיפול בפטרת ציפורניים הוא חשוב מאוד מיד כשסימני הנגע הראשונים מתחילים, זאת על מנת למנוע את התפשטותה של הפטרת לאיזורים אחרים בגוף ולהחמיר את המצב. 

  חשוב להבין שהפטריה לא נעלמת מעצמה לעולם, אלא להיפך – היא מתמקמת בנוחות בציפורן ומקימה בה בית לתפארת. 

  בסופו של דבר, בהיעדר טיפול הולם הציפורן הנגועה גדלה ודוחפת את הציפורן הבריאה החוצה, מה שמוביל לתהליך דלקתי, כאבים לא פשוטים ומראה לא אסתטי בלשון המעטה. 

  בנוסף, מלווה הפטרת גם בריח לא נעים. אז מה עושים? מטפלים, ובהקדם!

  רגע לפני טיפול בפטרת ציפורניים – חשוב שתדעו

  רגע לפני שאתם בוחרים בדרך טיפול בפטריה בציפורן, חשוב להצטייד בסבלנות ומשמעת עצמית – ובהרבה משניהם. 

  כל סוג טיפול בפטריות בציפורניים שמבטיח לכם תוצאות קסם שמתרחשות במרחק של כמה ימים – כנראה לא יודע על מה הוא מדבר, שכן כל טיפול הולם דורש זמן, בהתאם בחומרת הפטרת וסוג הטיפול. 

  לעיתים תיקח ההחלמה כמה שבועות, לעיתים כמה חודשים ולפעמים אפילו שנה שלמה.

  קצב צמיחת הציפורניים בידיים קצר פי ארבע מקצב צמיחת הציפורניים ברגליים (זאת בשל קצב זרימת הדם הפחות שיש ברגליים), ולכן אם פטרת הציפורניים בה לקיתם היא ברגליים – דעו שלא משנה באיזה טיפול תבחרו, לציפורניים הבריאות יקח זמן לצמוח.

  כיצד נראה פטרת ציפורניים טיפול מוצלח?

  טיפול בפטריות בציפורניים מוצלח גורם להתבהרות הציפורן ולהבראתה. 
  התהליך כולל “דחיפה” איטית של החלק הנגוע החוצה, וצמיחה של ציפורן בריאה תחתיה. 

  שוב נחזור ונדגיש כי אין תרופת פלא לטיפול בפטרת ציפורניים, ולכן גם אם נטלתם תכשיר כלשהו שגורם כעבור זמן קצר לצבע ציפורניים לבן – אין זה אומר בהכרח שהפטריה עברה לחלוטין. לשם כך, כפי שהזכרנו, דרושה סבלנות והתמדה.

  בנוסף, אסור לעקור את הציפורן ממקומה, במחשבה שהדבר יוביל לפתירת הבעיה או להחלמה מהפטרת, שכן הפטריה מצויה בשורש הציפורן והזיהום לא “מתחסל” יחד עם עקירת הציפורן.

  תמונה של ציפורן בשלבי טיפול בפטרת ציפורניים בעזרת ד"ר קליר
  תמונה של ציפורן בשלבי טיפול בפטרת ציפורניים בעזרת ד"ר קליר

  אז איך מטפלים בפטרת ציפורניים?

  טיפול בפטרת ציפורניים מתבצע בכמה דרכים. נסקור את הדרכים העיקריות:

  1. טיפול תרופתי

  תרופה לפטרת ציפורניים בצורת כדורים הניתנים דרך הפה. יש אינספור סוגי כדורים אנטי פטרייתיים כמו למשל איטראקונזול, פלוקנזול, טרבינפין ועוד. החסרון המרכזי של תרופה לפטרת ציפורניים בצורת כדורים היא בכך שיש לכדורים השפעה סיסטמית, ועל כן הן מאופיינים בתופעות לוואי הכוללות כאבי ראש, בחילות או תפרחת עורית. לכן, הטיפול התרופתי הוא על פי רוב השלב האחרון במציאת פתרון לטיפול בפטרת הציפורניים.

  2. טיפול בפטרת ציפורניים בעזרת משחות וקרמים

  אם אתם סובלים מפטרת ציפורניים קלה, ישנם משחות, קרמים שונים או לק לפטרת ציפורניים שעשויים להתאים לכם. בתכשירים השונים מצויים חומרים אנטי פטרייתיים שתפקידם הוא לעצור את התפשטות הפטריה, להילחם בזיהום ולפגוע בפטרת.

  משחה לפטרת ציפורניים כמו למיסיל, אגיסטן, צקלודרם או אגיספור הן הפופולריות ביותר. על אף הצלחתן של המשחות הללו, הן יעילות רק במקרים קלים במיוחד ופעמים רבות לא עוזרים לטווח הארוך ולכן לא מבטיחים באופן ודאי שיפור במצב.

  לק לפטרת ציפורניים הוא גם תכשיר רווח המכיל חומרים אנטי פטרייתיים ומאפשר חדירה גבוהה לציפורן. גם כאן צפויה הקלה רק עבור מי שסובל ממופעים קלים של פטרת ציפורנים, למי שחווה פטרת ציפורניים קשה לק לפטריות בציפורניים לא יועיל לו. 

  3. לייזר

  טיפול בלייזר לפטריה בציפורן, נחשב לאחד הטכניקות המודרניות ביותר לטיפול בפטרת ציפורניים. בעזרת שימוש בקרני לייזר ממוקדות, איש המקצוע פוגע באופן מדויק במאזן הנוזלים של הפטריה, זאת מבלי להביא לפגיעה ברקמות הסמוכות לציפורן או בציפורן עצמה. משך הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המצב, והוא נע בין מספר פגישות ועד לכמה חודשים ואף שנים.

  מאחר ומדובר בטכניקה חדשה יחסית, עוד אין מספיק הוכחות שהטיפול בלייזר מרפא את הפטריה לחלוטין.

  4. פטרת ציפורניים טיפול טבעי

  טיפול טבעי בפטרת ציפורניים מתבסס על שימוש בצמחי מרפא ורקיחתן יחד לצורך ריפוי בציפורניים הנגועות. כך למשל ניתן למצוא חליטות רוזמרין, תבלינים שונים, משחות המבוססות על קינמון ועוד.

  לצד המשחות הללו, ישנו גם טיפול טבעי בפטרת ציפורניים המתבסס על הרפואה המשלימה ועל תחומי ההומאופתיה או נטורופתיה. ואם בטיפול טבעי עסקינן – הכירו את התכשיר העונה לשם ד”ר קליר, לו ייחדנו נקודה מורחבת.

  תתקדמו לציפורניים בריאות!

  אל תתמודד עם זה לבד ותן למומחים שלנו לעזור לך

  עם מעל 38000 לקוחות תהיה בטוח שאיתנו אתה בידיים טובות.

  5. נוזל או טיפות לפטרת הציפורן

  טיפול באמצעות תכשירים אלו הפכו בשנים האחרונות לפופלאריים ביותר וניתן למצוא אותם בפארמים, בתי מרקחת או במכוני פדיקור טווחי המחירים נעים בין 150 ועד 500 ש”ח לבקבוק ממוצע של 30 מ”ל. 

  טיפות לפטרת ציפורניים הן למעשה נוזל המכיל מרכיבים אנטי בקטרייאלים ואנטי פיטריתיים אשר באמצעות טפטוף פשוט על הציפורן בשימוש ביתי יומיומי יכולים לטפל בפטרת ציפורניים בצורה יעילה ושימוש תדיר בהם יכול אף להוות טיפול מונע.

  טיפות לפטרת ציפורניים מומלצות ניתן וכדאי לרכוש דרך פדיקוריסטיות ו/או לחלופין באתרי אינטרנט מורשים למכירת מוצרי קוסמטיקה ופדיקור כדוגמת אתר ביי ביוטי. לחלופין ישנם גם אתרים של המותגים עצמם המתמחים במוצרים לפטרת בציפורן.

  מגוון התכשירים הללו יכול בהחלט לבלבל את הלקוחות ולכן חשוב לבחור את המוצר הנכון תוך התחשבות בגורמים הבאים:

  מורכבות הפורמולה
  קרי, עד כמה הפורמולה מכילה מרכיבים שונים שיכולים להעיד על עוצמה ויעילות הנוזל. פורמולה המבוססת שמנים אתריים וצמחיים לרוב יעילה מפורמולה המבוססת על מים.

  רישיון משרד הבריאות
  חובה! בשום אופן, לא לרכוש מוצרים ללא רישיון.

  וותק ומוניטין
  בהחלט תנאי חשוב אך לאו דווקא הכרחי. וותק המוצר יכול להעיד על עצם היותו מוצר אמין שהרי ברור שמוצר שלא יעיל “לא ישרוד” המון זמן בשוק. 

  ביקורות ואמינות מוצר
  ביקורת צרכנים מהווה אינדיקציה טובה לתהליך בחירת המוצר אך גם כאן יש לקחת את השיקול בערבון מוגבל שכן לפעמים נרשמות ביקורות שליליות מצד צרכנים שלא התמידו בשימוש בטיפות וכמובן שכל מוצר יכול לתת תוצאה שמשתנה ממטופל למטופל. לכן חשוב לא לשלול מוצר רק על פי ביקורת.

  6. תרופות סבתא

  תרופות סבתא היו מאז ומתמיד אויבהם המרים של המחלות – וגם כאן יש כמה תרופות סבתא ידועות לטיפול בפטרת ציפורניים. המפורסמות שבהן:

  • השריה של הציפורן במשך 20 דקות במי מלח פושרים מדי יום, השריית הציפורן במים המכילים אקונומיקה למשך 15 דקות
  • השריה של הציפורן בחומץ תפוחים עם אבקת סודה לשתיה
  • שימוש בתמצית עלי זית הנקרא גם “האנטיביוטיקה של הטבע” וידועה כהורגת חיידקים, פטריות ווירוסים שונים. תמצית עלי הזית ידועה כהורסת את הפטריה בשכבותיה הפנימיות ובנוסף – מסייעת גם לבריאות כללית של הגוף, לטיהורו ולשמירה על מערכת חיסונית חזקה.
  • פרוביוטיקה, שהיא למעשה אוסף של חיידקים ידידותיים החיים בגוף, מנטרלים את ההשפעה של החיידקים האחראים על שגשוג הפטריות ואחראים גם על ייצור חומר שהורג את החיידקים ה”רעים”, בנוסף לפטריות ווירוסים.
  • ויטמין C, חומצות שומן חיוניות, סיליקה וג’לטין נחשבים למרפאים טבעיים של פטרת ציפורניים ובשימוש קבוע ניתן לראות תוצאות חיוביות כבר לאחר חודש. מלבד שמירה על בריאות הציפורניים, הם מסייעים גם לבריאות העור והשיער ומעניקים מראה בריא וקורן. את הג’לטין ניתן לרכוש בחנויות טבע או בבית המרקחת, את חומצות הדגים ניתן למצוא בשמן דגים ואת החומרים הטבעיים הנוספים ניתן למצוא בחנויות טבע או בחנויות למזון בריא.
  • שמן עץ התה נחשב לאחד המרפאים הטבעיים של פטרת הציפורניים, אותו תוכלו למצוא כמובן גם בתכשיר ד”ר קליר, כפי שהוזכר לעיל. אופן השימוש בשמן עץ התה או למרוח אותו בעדינות על האיזור הנגוע, על ציפורניים נקיות ולאחר שימוש באלכוהול לחיטוי.
  • גזיזת ציפורניים נשמעת כמו דבר טריוויאלי שלא עושים רק בעת חולי בפטרת ציפורניים, אך על אף שמדובר בדבר ברור כל כך – חשוב להזכיר זאת כאן. לא משנה באיזו תרופה נשתמש ובאיזה תכשיר נבחר, חשוב לדאוג לציפורניים נקיות וגזוזות באופן קבוע. כמו כן, חשוב מאוד לחטא את קוצץ הציפורניים או המספריים בהם אנו עושים שימוש, כדי להבטיח שהפטריה לא תתפשט לציפורניים נוספות.

  7. הטיפול התזונתי

  לא מעט אנשים לוקים בפטרת ציפורניים כתוצאה ממערכת חיסונית חלשה. לעיתים קרובות, תזונה לא נכונה היא הגורם לחולשה של המערכת החיסונית, ואם נקפיד על צריכה מבוקרת של ויטמינים ומינרלים, נשמור על פעילות גופנית ומשקל גוף תקין ועוד – נוכל להבטיח את בריאותנו הכללית וגם טיפול מניעתי לפטרת ציפורניים. יחד עם זאת, לטיפול ולא למניעה, חשוב “להרעיב” את הפטריה ולא לספק לה מזון שגורם לה לשגשג, כמו למשל מוצרי קמח לבן, סוכרים פשוטים או אלכוהול.

  8. פדיקור רפואי

  פדיקור רפואי הוא טיפול מונע ומשקם לבריאות הרגל ומטרתו של הטיפול הוא לשמור על הגיינה מלאה של הציפורן, נקיון העור ובריאותו.

  בטיפול עושים שימוש בתכשירים אנטי פטרייתיים שמונעים מהפטרת לחזור ומלבד זאת, מדובר גם בטיפול אסתטי שנועד לגרום לחולים בפטרת ציפורניים לחוש נעים יותר.

  זה המקום לציין שאחריותכם כמטופלים במכוני הפדיקור לוודא כי אכן נעשה שימוש במכוני אלו באמצעי היגיינה מגוונים כגון סטרליזטורים לחיטוי ועיקור הכלים, שימוש באמצעים חד פעמיים כדוגמת פצירות, ניירות פדיקור ומניקור.

  שימוש בסבונים אנטיספטיים לשטיפת כף הרגל והקפדה של המטפלת על משטחי עבודה מחוטים ועל פי רוב זה נעשה באמצעות אלכוהול 70%.

  פדיקור רפואי לטיפול בפטרת ציפורניים על ידי פדיקוריסטית
  פדיקור רפואי לטיפול בפטרת ציפורניים על ידי פדיקוריסטית

  כפי שאתם יכולים לראות, יש מגוון רחב של אפשרויות טיפול בפטרת ציפורניים. בחרו את האפשרות הנוחה והמתאימה ביותר עבורכם, זאת לאחר שאובחנתם על ידי רופא מומחה כי אתם אכן סובלים מפטרת. לא משנה באיזו דרך תבחרו – חשוב מאוד להתמיד בטיפול ולא להזניח אותו גם אם נראה שיש שיפור, זוהי הדרך היחידה להיפטר אחת ולתמיד מהמטרד הפטרייתי.

  עוד לקריאה:

  תתקדמו לציפורניים בריאות עוד היום!

  אל תתמודד עם זה לבד ותן למומחים שלנו לעזור לך

   המידע המפורט באתר זה הינו מידע כללי, לצרכי העשרה. אין המדובר בהמלצה לרכישת מוצר כלשהו המוצג ו/או משווק באתר, או בהצהרה לגבי יעילותם או תכונותיהם. המוצרים  הם אינם תרופה ואינם מיועדים לרפא מחלה כלשהי.
   ההסתמכות על המידע המפורט להלן היא על אחריות הקורא בלבד. בכל שאלה או בעיה רפואית יש להתייעץ עם רופא מוסמך טרם שימוש במוצר כלשהו. יש לקרוא את הוראות השימוש לפי השימוש.
   אתר זה משתמש בעוגיות בכדי לשפר את ביקורך ולספק לך מידע המותאם לתחומי העניין שלך. למידע נוסף על השימוש שלנו בעוגיות עיין במדיניות הפרטיות שלנו

   כל הזכויות שמורות לד”ר קליר (סימן מסחרי רשום) ® 2015-2024  

   עותק של עותק של לוגואוים אמצעי תשלום

      .DR.Clear 2015-2024 All rights reserved ®

   המידע המפורט באתר זה הינו מידע כללי, לצרכי העשרה.
   אין המדובר בהמלצה לרכישת מוצר כלשהו המוצג ו/או משווק באתר, או בהצהרה לגבי יעילותם או תכונותיהם. המוצרים הם אינם תרופה ואינם מיועדים לרפא מחלה כלשהי. ההסתמכות על המידע המפורט להלן היא על אחריות הקורא בלבד. בכל שאלה או בעיה רפואית יש להתייעץ עם רופא מוסמך טרם שימוש במוצר כלשהו.יש לקרוא את הוראות השימוש לפי השימוש. אתר זה משתמש בעוגיות בכדי לשפר את ביקורך ולספק לך מידע המותאם לתחומי העניין שלך. למידע נוסף על השימוש שלנו בעוגיות: עיין במדיניות הפרטיות

   עותק של לוגואוים אמצעי תשלום
   עותק של לוגואים אמצעי תשלום 2

   ® כל הזכויות שמורות לד”ר קליר (סימן מסחרי רשום) 2015-2023
    Dr.Clear 2015-2024 All rights reserved ®